1.2.2.1/19/A/003
Būvindustrijas un saistīto nozaru tehnoloģisko inovāciju un produktivitātes apmācību projekts 2
Energoefektīvā būvniecības ideālā kombinācija – augsta ēkas energoefektivitāte un optimāls iekštelpu komforts
Būtiskākie energoefektīvās jeb zema enerģijas patēriņa ēku tipi ir, tā dēvētā, ekoloģiskā jeb zaļā būvniecība, pasīvā ēka, nulles enerģijas ēka u.c. Visus energoefektīvās būvniecības ēku tipus vienojošais faktors ir to energoresursu patēriņa līmenis, proti, gan ēkas siltuma, gan arī elektroenerģijas patēriņš uz vienu tās plātības kvadrātmetru gadā. Gan Eiropā, gan ASV un Kanādā par energoefektīvu ēku tiek uzskatīta jebkura veida – sabiedriskā, komerciālā vai individuālā – ēka, kuras enerģijas patēriņš gada laikā svārstās no 20-30 kWh/m2/gadā.
Ideāla kombinācija – ļoti augsta ēkas energoefektivitāte un optimāls iekštelpu komforts, taču tas nav viegli sasniedzams, jo energoefektīvās ēkas koncepta iedzīvināšana ir sarežģīts, dārgs un arī tehniski komplicēts pasākums. Tam nepieciešama īpaša projektēšana un ēkas inženiertehniskās sistēmas ekspluatēšana (īpaši karstā ūdens apgādes, apkures un ventilācijas sistēmas), atjaunojamo enerģijas avotu izmantošana siltuma un elektroenerģijas ražošanai, lokālā enerģijas ģenerācija vai mikro koģenerācija, kā arī īpašu konstrukciju un energoefektivitātes logu un durvju sistēmu uzstādīšana.
Šī mērķa sasniegšanai, izvēloties jebkuru no energoefektīvās būvniecības veidiem, projekta pasūtītājam jābūt gatavam investēt daudz lielākus līdzekļus ne tikai pašas ēkas projektēšanā un būvniecībā, bet, galvenokārt, tās inženiertehnisko sistēmu izveidē, šāda pieeja prasa arī arvien jaunu zināšanu apguvi kvalitatīva darba izpildei.
Avots: www.building.lv
Mēs, SIA CEL, mācāmies nepārtraukti, kā mācību materiālu izvēloties tēmas atbilstoši aktualitātēm tirgū
Kas ir SIA CEL?
SIA CEL ir dibināts 1997. gadā, uzņēmumu dibināja mans tēvs kā materiālu vairumtirgotāju un bija pāris produkti, kuri tika popularizēti būvniecības izstādēs, semināros arhitektiem, kā arī tika organizētas apmācības celtniecības objektos ar mērķi izglītot sabiedrību un pilnveidotu būvmateriālu klāstu un kvalitatīvu būvniecību Latvijā.
Kāda ir jūsu specializācija būvniecības tirgū?
SIA CEL nav materiālu ražotājs, bet gan pārstāvniecība Latvijā populārām Amerikas un Eiropas firmas zīmēm. No Amerikas mēs pārstāvam James Hardie produkciju, kas ir fasādes šķiedras cementa dēļi un paneļi dažādās krāsās, kas paredzēti ventilējamām fasādēm.
No Eiropas produktiem mēs pārstāvam YTONG gāzbetona blokus, kas starptautiski ir plaši pazīstams senākais ražotājs, šos materiālus Eiropā ražo kopš 1929.gada. Mēs ar to pārstāvi Latvijā veicam arī apmācības, aprēķinus, materiālu piegādes, realizējot to pārdošanu caur būvmateriālu veikaliem. Piedāvājam arī Vācijā ražotas FERMACELL plāksnes, kas ir ģipša šķiedru materiāli – alternatīvs materiāls ģipškartonam, un tos ēku ražotāji izmanto koka karkasā, kas plaši eksportē savas ēkas gan Eiropā, gan Skandināvijas valstīs, Islandē, kā arī ir projekti Saūda Arābijā un pat Amerikā.
Nevienu būvmateriālu neuztveram kā atsevišķu produktu, bet kā kopīgu sistēmu. Piemēram, sienu bloki nav tikai bloki, bet gan sistēma kopā ar līmi, pārsedzēm; sienu bloks ir konstruktīvs materiāls, kas veido ēku sienas, nodrošina ēkai siltuma un skaņas izolāciju, ugunsdrošību, tāpat siena ir arī lieliska pamatne logu iebūvei, ventilējamās fasādes stiprināšanai, turklāt no iekšpuses sienai jābūt gludai un līdzenai, lai pie tās piekārtu gleznu. Šo visu paveic sienas bloks, tam ir arī dažādas citas tehniskās īpašības, piemēram, mitruma caurlaidība, blīvējošais slānis, termiskās inerces elements.
Kas jūs atšķir no konkurentiem darbā ar klientiem?
Savus klientus mēs uztveram kā jaunus izaicinājumus. Klienti mums iesūta materiālu apjomus, kas ir nepieciešami, bet mēs ne vienmēr esam par to priecīgi, jo vēlamies iedziļināties projekta detaļās, izanalizēt tos, un pēc iespējas dot labākos, piemērotākos risinājumus, kas atbilst gan klienta objektam, gan būvniecības tendencēm.
Kā jūs nodrošināt darbinieku kvalifikācijas celšanu uzņēmumā?
Mūsu ikdienā ārkārtīgi svarīga ir izglītošanās, mēs braucam uz savu ražotāju organizētām tehniskajām apmācībām Polijā un Vācijā, kur, sadarbojoties ar inženieriem, iegūstam tirgus jaunākās zināšanas. Šeit pat Latvijā arī apmeklējam kursus, kā vieni no pēdējiem kursiem izglītības celšanai, bija pasīvmāju projektētāju kursi, pirms diviem gadiem bija pasīvmāju amatnieku kursi, kuros ieguvām padziļinātas, ļoti specifiskas zināšanas, kā būvēt pasīvās mājas jeb ēkas ar zemām ekspluatācijas izmaksām. Šie kursi sniedza precīzas zināšanas, ar kurām ikdienā dalāmies ar nozares speciālistiem – ar arhitektiem, būvniekiem – un komunicējam ar viņiem vienā līmenī. Paši ar projektēšanu nenodarbojamies, taču spējam atbildēt uz viņu jautājumiem augstā līmenī gan par ēkas novietojumu, gan par saules enerģijas ieguvi, gan par pareizu logu iebūvi un citiem detalizētiem elementiem.
Pie kādām metodēm jūs pieturaties, plānojot apmācības?
Mēs mācāmies nepārtraukti, kā mācību materiālu izvēlamies tēmas, kurās nepieciešams vislielākais atbalsts. Piemēram, brīdī, kad aktualizējās skaņas izolācijas pielietojums, tad apguvām to ar mērķi būvēt daudzstāvu ēkas ar augstām skaņas izolācijas prasībām, lai cilvēki tajās justos komfortabli. Šobrīd ir aktuāli energoefektivitātes jautājumi gan Eiropā, gan Latvijā, piemēram, siltumizolācijas vai pareizas logu iebūves nianses, kas arī ir galvenās tēmas, kuras cenšamies apgūt, lai sniegtu maksimāli precīzus risinājumus savos projektos. Cilvēki kļūst prasīgi un arvien pievērš uzmanību niansēm, kas agrāk nav bijušas aktuālas. Ja kādreiz varēja uzbūvēt māju par simt tūkstošiem, tad šobrīd tie jau ir divsimt vai trīssimt tūkstoši eiro.
Kādas ir jūsu atsauksmes par apmācībām “Pasīvo ēku projektēšanas un būvniecības pamatprincipi”?
Uzskatu, ka katram ir individuāls ieguvums no šiem kursiem. Man ļoti patika cilvēki, ar kopā mācījāmies, ja nemaldos, bija kādi 16 inženieri un arhitekti no Latvijas, kas vēlējās pilnveidoties, uzlabot savu ikdienu un iegūt zināšanas par augstvērtīgiem risinājumiem un to metodēm. Pasniedzēji bija ārkārtīgi zinoši. Augsti vērtēju apmeklētos projektus, jo kļūdu daudzums bija liels, tas nozīmē, ka kursos radām risinājumus, lai uzlabotu šo nozari.
Pasīvo ēku projektēšana bija vairāk kā zināšanu papildinošie kursi, jo paši ar projektēšanu nenodarbojamies. Bija vērtīgi visu uzlikt uz papīra ar formulām, veikt aprēķinus, pierādot, kurš risinājums ir labākais.
Kādas ir jūsu atsauksmes par apmācībām “Pasīvo ēku projektēšanas meistardarbnīca. 5 moduļi”?
Pasīvmāju meistardarbnīcā mēs veicām savu projektu izstrādi, strādājot grupās. Ieguvām pilnu informācijas kopumu, sākot ar pamatiem, apkures cauruļu garumiem un citām detaļām, kas deva ieskatu pasīvmāju būves niansēs.
Kā jūs redzat industrijas attīstību nākamajos 5-10 gados?
Es noteikti redzu, ka nozare attīstīsies energoefektīvo ēku būvniecības jomā, taču mums, nozares profesionāļiem – arhitektiem un būvniekiem, ir jārada šī platforma, kur radīt jaunos projektus, un izglītot pasūtītājus. Ja mēs nespēsim sniegt augstvērtīgus risinājumus, tad nebūs arī pieprasījuma, tādēļ ir ļoti būtiski, ka esam tie, kas popularizē to, ka māja ir spējīga tērēt saules enerģiju!
Viens no mūsu galvenajiem uzdevumiem ir izglītot pasūtītājus par to, ka mums ir pieejamas augstvērtīgas tehnoloģijas, ka spējam palīdzēt arhitektam un būvniekam pielietot tās reālos objektos. Šobrīd pasūtītāji ļoti uzticas būvniekam vai arhitektam, pat neredzot pilnu objekta bildi, bet, manuprāt, tirgū ir nepieciešama kvalitatīva komunikācija starp pasūtītāju, būvnieku un produktu pārdevēju, lai projekti tiktu izstrādāti pēc iespējas precīzāk un detalizētāk un ēkas būtu ne tikai energoefektīvas, bet tiktu būvētas par iespējami zemām izmaksām.
Informācija par dažiem no projekta ietvaros pieejamajiem kursiem
SIA “BSM konsultanti”
- “Ražošanas procesu optimizācija, ieviešot un pielietojot risku pārvaldības metodes.
- Apmācību 1.modulis – Ievads Risku vadībā.
- Uzņēmuma ražošanas vadība atbilstoši COSO ERM (uzņēmumu risku vadības standarts)
- Ražošanas uzņēmumu konkurētspējas paaugstināšana ieviešot LEAN un SIX SIGMA
SIA “BIM solutions”
- BIM Projektēšana. 1.Līmenis. IT specializētās programmas apmācības datorizētai būvkonstrukciju projektēšanai BIM vidē. Modelēšanas funkcijas atbilstoši uzņēmumu specifikai.
- BIM Projektēšana. 2.Līmenis. IT specializētās programmas apmācības datorizētai būvkonstrukciju projektēšanai BIM vidē. Modelēšanas funkcijas atbilstoši uzņēmumu specifikai.
- BIM Projektēšana. 3.Līmenis. IT specializētās programmas apmācības datorizētai būvkonstrukciju projektēšanai BIM vidē. Modelēšanas funkcijas atbilstoši uzņēmumu specifikai.
SIA “Mācību centrs plus”
- Statistiskā procesa vadība ražošanas uzņēmumā. (SPC)
- Ražošanas procesu statistiskā kontrole
- Risku identificēšana un mērīšana ražošanas procesos (ERM – Enterprise risk managements)
- Seku analīze un risku vadības plānošana ražošanas uzņēmumā
Biedrība ” Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācija ” turpina īstenot 2.kārtas nodarbināto apmācību projektu ar papildus jaunām apmācību jomām
Biedrība “Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācija” (LLDRA) ir uzsākusi nodarbināto apmācību 2. kārtas projektu “Būvindustrijas un saistīto nozaru tehnoloģisko inovāciju un produktivitātes apmācību projekts 2” (projekts Nr. 1.2.2.1/19/A/003) programmas 1.2.2.1. Atbalsts nodarbināto apmācībām ietvaros.
Projekts tiek īstenots no 2020.gada 20.jūlija līdz 2023.gada 31.decembrim.
Projekta mērķa grupa – komersanti.
ERAF atbalsta intensitāte:
Lielajiem komersantiem: 30-50%
Vidējiem komersantiem: 60%
Mazajiem komersantiem: 70%
Projekta sākotnējās kopējās attiecināmās izmaksas ir EUR 1 936 000, no tām plānotais ERAF atbalsts – EUR 800.000. Projekta īstenošanā plānots iesaistīt vismaz 26 komersantus un 402 šajos komersantos nodarbinātās personas.
Projekta papildus apstiprinātās virssaistību finansējuma izmaksas ir EUR 3 146 000, no tām plānotais ERAF atbalsts – EUR 1 200 000. Projekta īstenošanā plānots iesaistīt vismaz 32 komersantus un 495 šajos komersantos nodarbinātās personas.
Projekta mērķis ir būvindustrijas un saistīto atbalstāmo nozaru komersantiem nodrošināt atbalstu nodarbināto prasmju pilnveidošanai, lai komersantos sekmētu tehnoloģisko inovāciju ieviešanu un darbaspēka produktivitātes paaugstināšanu.
Projekta ietvaros atbalstāmās apmācību jomas:
214 Dizains;
345 07 Telemātika un loģistika;
345 20 Projektu vadība;
345 24 Ražošanas inženierzinības un vadība;
44 Fizikālās zinātnes;
46 Matemātika un statistika;
48 482 Datoru lietošana;
48 483 Datorsistēmas, datubāzes un datortīkli;
52 Inženierzinātnes un tehnoloģijas;
54 Ražošana un pārstrāde;
85 Vides aizsardzība;
22 227 Valodas.
Projekta ietvaros papildus iekļautās atbalstāmās apmācību jomas:
341 01 Elektroniskā komercija;
342 01 Mārketings un tirdzniecība;
345 01 Biznesa vadība;
345 04 Kvalitātes nodrošināšana un vadība;
581 Arhitektūra un pilsētu plānošana;
582 Būvniecība un civilā celtniecība.
Būvmateriālu ražošanas un būvniecības nozares komersantu vidū nodarbināto apmācību projekts ir ieguvis lielu popularitāti un atzinību. Biedrība ir uzsākusi sadarbību ar vairākiem kompetences centriem dažādās specializētās jomās:
– pasīvo ēku būvniecībā;
– inovatīvos inženiertehniskos risinājumos ventilācijā un apkurē;
– masīvkoka būvniecībā;
– BIM projektēšanā;
– specifiskos arhitektūras jautājumos.
Sadarbība ar šiem kompetences centriem nodrošina projektam regulāru jaunu komersantu pievienošanos, kā arī jaunu inovatīvu kursu izstrādi. Biedrība sadarbojas arī ar reģionālajiem mācību centriem, tā veicinot ārpus Rīgas darbojošos komersantu iesaisti projektā.
Būvindustrijas un saistīto nozaru komersanti ir laipni aicināti piedalīties nodarbināto kvalifikācijas celšanas pasākumos projekta ietvaros.
Kontaktinformācija:
Ivars Buls
LLDRA valdes priekšsēdētājs
apmacibas@lldra.lv
Pieteikšanās jaunām apmācībām projektā ir atvērta visu projekta norises laiku.
Lūdzam pieteikties, sūtot informācijas pieprasījumu uz e-pastu apmacibas@lldra.lv
Piesakoties apmācību kursiem vai speciālistu konsultācijām, uzņēmumiem papildus atbalsta pieteikumam ir jāaizpilda un jāiesniedz Digitālā brieduma tests www.gudralatvija.lv