Būvindustrijas un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/003
Unikāla koka ēku kompleksa būvniecība kokaudzētavā “Zābaki”
Siguldā ir uzsākts un šobrīd turpinās “Latvijas Finiera” vērienīgais kokaudzētavas “Zābaki” attīstības projekts – mūsdienīga bērza stādu noliktava-dzesētava, kas atzīts par unikālu koka ēku kompleksa būvniecību. Lai gan individuālo koka ēku būvniecība Latvijā pakāpeniski pieaug, rūpniecisko objektu kategorijā Latvijā šādu projektu nav daudz.
Viens no projekta partneriem ir Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts (MeKA). “Lai arī pastāv uzskats, ka mēs mākam strādāt ar koku, tas tomēr mūsdienu būvniecībā ir jauns un daudziem svešs materiāls, kas rada daudz nezināmā un pat bailes projektētājiem un būvniekiem. Mēs novērtējam “Latvijas Finiera” uzdrošināšanos ne vien īstenot šādu projektu, bet darīt to kopā ar pētniekiem. “Zābakos” koks tiek izmantots neierastā vidē un apstākļos, tāpēc pētniecība šī projekta laikā sniegs būtisku pienesumu turpmākajos līdzīgos būvniecības projektos Latvijā un ne tikai. Šis objekts ir unikāls ar to, ka koks tiek izmantots arī agresīvā vidē – aukstumā. Tāpat mēs pētām, kā koksne reaģēs apgrieztajā būvfizikā un kā tā “uzvedīsies” ar citiem materiāliem šajā vidē,” komentē MeKA direktors Andrejs Domkins. Kompleksa būvniecība uzskatāma par īpašu, jo koka ēku kompleksa projektēšana un būvniecība “Zābakos” notiek ciešā sadarbībā ar Latvijas zinātniekiem, ieviešot jaunus koka būvniecības risinājumus netradicionālam izmantošanas veidam.
Šis projekts noteikti ir nozīmīgs solis Latvijas būvniecības nozares attīstībā, jo tas ne tikai parādīs koksnes potenciālu un jaunus tehnoloģiskus risinājumus, bet arī kļūs par piemēru visai pasaulei. Kokaudzētavas ēku kompleksu plānots pabeigt 2025. gadā.
Avots: db.lv
BIM ieguvums ir sekmīgi būvniecības projekti un efektīvi izmantoti resursi
Intervijā piedalās:
Aiga Kalniņa
SIA “BIM Solutions”
Apmācību speciāliste
Kāda ir Jūsu pieredze būvindustrijā?
Esam uzņēmums BIM Solutions, industrijā darbojamies jau kopš 2014.gada, sniedzam digitālās būvniecības pakalpojumus, kas sevī ietver tādus pakalpojumus, kā ekspertīze, koordinēšana, programmatūru nodrošinājums, tehniskais atbalsts un apmācības. Pati ikdienā strādāju ar uzņēmumiem, konsultēju par to, kādas apmācības būtu nepieciešamas attiecīgā uzņēmuma komandai atkarībā no tā, ar ko nodarbojas uzņēmums un kādi speciālisti ir uzņēmuma komandā.
Kāpēc būvindustrijas uzņēmumiem ir svarīgi pastāvīgi mācīties?
Manuprāt, visās jomās, ne tikai būvniecības industrijā ienāk digitalizācija. Ir ļoti būtiski attīstīties tai līdzi, lai gluži vienkārši saglabātu konkurētspēju tirgū. Laika gaitā ir pierādījies tas, ka uzņēmumi un komandas, kas nemitīgi mācās, ir konkurētspējīgākas un efektīvākas, jo viņi ir apguvuši prasmi produktīvi izmantot savus resursus.
Kā IT ienāk industrijā un kāpēc ir svarīgi tās apgūt?
Informācijas tehnoloģijas ienāk arī būvniecības industrijā, protams! Tās piedāvā efektīvākus veidus, kā pārvaldīt datus, kā modelēt, kā plānot būvniecības procesus. Būves informācijas modelēšana jeb daudziem zināmākais termins BIM palīdz uzņēmumiem gan efektīvāk plānot būvniecības projektus, gan savstarpēji komunicēt, gan samazināt kļūdas būvniecības un projektēšanas laikā. Tas viss kopsummā rezultējas samazinātās izmaksās un laika ietaupījumā.
Kā BIM solutions iesaistās digitalizācijas veicināšanā?
Mēs paši īstenojam un iesaistāmies citos projektos, lai veicinātu izpratni un palīdzētu industrijai apgūt nepieciešamās prasmes, kas ir saistītas ar būves informācijas modelēšanu un digitalizāciju industrijā kopumā. Piemēram, šogad mums ir divi lielāki projekti.
Viens no tiem ir pētījums Latvijas mērogā par būvniecības digitalizāciju un tās attīstību. Tādu pašu mēs organizējām 2019.gadā un šogad atkārtojam, lai salīdzinātu datus un izdarītu secinājumus, kas ir mainījies šo gadu ietvaros, kādas ir vēl veicamās aktivitātes, lai vairotu izaugsmi.
Otrs lielais projekts ir konference BIM Forums, ko organizēsim novembrī; tas būs jau ceturtais forums par būvniecības digitalizācijas tēmu. Tās laikā runājam par aktuālām tēmām Latvijas mērogā, likumdošanu, normatīvo regulējumu un dalāmies ar pieredzi. Piedalās dažādi uzņēmumi, kas arī dalās ar savu pieredzi, kā tie ievieš BIM jeb būves informācijas modelēšanu savā ikdienas darbā un dažādu projektu īstenošanā.
Kādas kompetences ir aktuālas nozarē strādājošajiem?
Ne tikai būvniecības industrijā, bet jebkurā nozarē mūsdienu darbiniekam ir ļoti būtiska spēja pielāgoties mainīgajiem apstākļiem, jo, kā jau iepriekš tika minēts, digitalizācija tiek ieviesta, tā ir neizbēgama. Ir jāizprot ieguvumi un jāspēj reaģēt uz tiem, un izmantot tos sev par labu.
Kāds ir Jūsu redzējums par industrijas attīstību nākotnē?
Nākamais attīstības solis visiem jau ir zināms, jo no 2025.gada BIM būs obligāta prasība publiskajos iepirkumos. Sekojoši tālāk būtu jāstrādā pie izpratnes veicināšanas, jo negatīvu reakciju pret BIM ieviešanu un digitalizāciju kopumā rada neizpratne un nepietiekamas zināšanas par tās priekšrocībām un ieguvumiem.
Eiropas Komisija (EK) piešķīrusi Eiropas Inovatīvas mācīšanas balvu par īstenoto izcilo mācīšanas praksi Erasmus+ projektos kopumā 96 projektiem no visas Eiropas četrās kategorijās – agrīnā pirmsskolas izglītība un aprūpe, pamatskolas izglītība, vispārējā vidējā izglītība un profesionālā vidējā izglītība.
Valsts izglītības attīstības aģentūras Erasmus+ programmas departamenta direktore Zane Gailīte: “[..] Svarīgi ir ne vien mācīt un iegūt jaunas zināšanas, bet arī veidot pozitīvas emocijas un attieksmi pret skolu un izglītību kopumā. [..].”
Avots: https://latvia.representation.ec.europa.eu
Informācija par vienu no projektā pieejamajiem kursiem
Amazon e-komercijas platformas pamatkurss pārdošanai internetā
PASNIEDZĒJS:
Aivis Veļķeris
APMĀCĪBU KURSA SATURS:
• Amazon digitālās platformas biznesa modeļi;
• Amazon tirgus izpēte un ieiešanas potenciāla izvērtēšana, izmantojot digitālo analīzi;
• Amazon konta reģistrēšana Eiropas un Amerikas tirgos;
• Konkurētspējīga sludinājuma izveidošana un FBA;
• Digitālie rīki auditorijas piesaistei Amazon platformā un eksāmens.
LATVIJAS LOGU UN DURVJU RAŽOTĀJU ASOCIĀCIJA
Piedāvā apmācību projektu
“Būvindustrijas un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts”
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/003
Projekta īstenošana līdz 2026.gada 30.jūnijam
Pieteikšanās jaunām apmācībām projektā ir atvērta visu projekta norises laiku.
Lūdzam pieteikties, sūtot informācijas pieprasījumu uz e-pastu apmacibas@lldra.lv