Būvindustrijas un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/003
BIM FORUMS 2024 – likumdošana, standarti un pieredze
15 novembrī norisinājās vērienīgākā konference Latvijā, veltīta BIM tēmai, īpaši svarīgi tas ir saistībā ar normatīvo regulējumu, kas noteic būves informācijas modeļa ģenerēšanas un pārzināšanas procesu un, zināms, būs obligāta prasība publiskām ēkām no nākamā gada.
“BIM FORUMS 2024” pasākuma laikā dalībniekiem bija iespēja uzzināt aktuālāko informāciju par BIM saistītās likumdošanas izmaiņām, standartiem, dzirdēt pieredzes stāstus no nozares profesionāļiem, iesaistīties diskusijās par izaicinājumiem un ieguvumiem, ko sniedz BIM tehnoloģijas, kā arī iegūt plašāku informāciju par BIM programmatūrām un risinājumiem. Paralēli pasākuma programmai bija izvietoti stendi, kuros apmeklētājiem bija iespēja iepazīt un izmēģināt dažādas BIM tehnoloģijas.
“BIM FORUMS 2024” ir pasākums, kura laikā satiekas nozares profesionāļi, tas sniedz unikālu iespēju tikties vienuviet nozares vadošajiem ekspertiem, lai veidotu vērtīgus kontaktus un uzzinātu jaunāko par BIM. Jau piekto gadu pēc kārtas to organizē BIM Solutions. Uzņēmums BIM Solutions Latvijā darbojas kopš 2014. gada, tā mērķis ir nodrošināt nepieciešamās prasmes un zināšanas, kas nepieciešamas efektīvai BIM izmantošanai projektu plānošanā un pārvaldībā.
Avots: bimforums.lv
Nozares attīstība nākotnē nesaraujami saistīta ar jaunu profesiju apgūšanu!
Intervijā piedalās:
Leonīds Jākobsons
Būvmateriālu ražotāju asociācija
Valdes priekšsēdētājs
Kāda ir asociācijas pieredze un specializācija būvniecības nozarē?
Būvmateriālu ražotāju asociācijas darba pieredze ir pietiekami liela, tā pastāv jau 15 gadus. Asociācijā esam apvienojuši lielākos būvmateriālu ražošanas uzņēmumus, sākot ar minerālmateriālu ieguves un pārstrādes, no kuriem tiek ražoti būvmateriāli (betons, dzelzsbetonu, sausie maisījumi, cements, ķieģeļi, ģipškartons, gāzbetons utt.), būvniecības ķīmijas un tās izstrādājumu, koka izstrādājumu (saplāksnis, fibrolīta apdares plāksnes), beidzot ar ūdensvada plastmasas caurulēm. Mūsdienās būvniecībā tiek ražots ļoti plašs izstrādājumu sortiments, un mūsu darbība ir saistīta pamatā ar tiem, kas ražo šos būvmateriālus.
Kāpēc nozarē strādājošajiem ir svarīgi pastāvīgi mācīties?
Šodien attīstība, kas ir vērsta uz nākotni, ir nesaraujami saistīta ar to, ka rodas ļoti daudz jaunas profesijas. Virknes profesiju izzūd, piemēram mašīnrakstītāji, kasieri u.c.. Šī pārorientēšanās uz ilgtspēju ir jāsāk jau tajā brīdī, kad darbinieks vēl strādā, nevis tad, kad uz profesiju ir izzudis pieprasījums. Papildināt zināšanas esošajā profesijā, apgūst kaut ko jaunu, par lietām un darbiem, par kuriem mēs agrāk nevarējām ne iedomāties vai tādas izvērtēt. Šis ir jautājumu loks, kam pievēršam pastiprinātu uzmanību asociācijā.
Ilgtspējas sakarā esam vienojušies par vienu, bet būtisku atkāpi no nosacījumiem, pie kuriem ražotne tiek uzņemta asociācijā – esam uzņēmuši par asociācijas biedru Rīgas Tehnisko universitāti (RTU). Šim lēmumam bija viens mērķis – nostiprināt ražošanas un izglītības, sevišķi kura orientēta uz zinātni, saikni. Arī RTU vadība saskata nepieciešamību dziļāk pārzināt ražošanas procesus, vajadzības un nepieciešamību realizēt praksē idejas, kuras rada zinātnieki. Šī sadarbība jau sniedz daudz pozitīvu augļu abām pusēm.
Kādas kompetences nozarē ir svarīgākās vadības līmenī?
Ir jāmin vairākas, bet, pirmkārt, svarīgās ir komunikācijas spējas, kas ir jāapgūst, jo ne visi vadītāji spēj veidot komunikāciju ar saviem padotajiem un sadarbības partneriem, kas ir būtiski mūsdienu tirgus sistēmas apstākļos.
Otrs jautājumu loks, kas vairāk ir saistīts ar ekonomisko pusi, ir spēja izprast tirgus konjunktūru, jo svarīga ir ne tikai preču ražošana, pakalpojumu sniegšana, bet arī cenu izmaiņas tirgū, noslēgto darījumu skaita ietekme, preču krājumu kustība u.c.
Protams, arī valodu zināšanas, jo šodien, slēdzot praktiski visus līgumus, ir viena valoda, ko izmanto visplašāk – angļu valoda. Bet, ja gribam tirgū efektīvāk rast kontaktus, ir svarīgi zināt arī citas Eiropas valodas, tas dod iespēju vieglāk runāt ar sadarbības partneriem.
Kā tiek ieviestas informācijas tehnoloģijas un kāpēc ir svarīgi tās apgūt?
Būvniecība bez informācijas tehnoloģiju apguves nav iedomājama, jāmin kaut vai tas, ka būvniecībā viss sākas ar būvniecības informācijas sistēmu (BIS). Savulaik man bija iespēja piedalīties tās sākotnējā ieviešanas posmā, kad vēl tika pārrunāta šīs sistēmas ieviešanas nepieciešamība, tas bija aptuveni pirms 20 gadiem. Šodien, lai realizētu vēlmi attīstīt jebkuru būvniecības projektu; tas ir saņemti būvatļauju, izstrādāt projekta dokumentāciju, veiktu personu sertifikāciju, reģistrētu būvkomersantu, izpildītu paša būvniecības procesa dokumentāciju, visi šie dokumenti atrodas vienā vienotā sistēmā – Būvniecības informācijas sistēmā, jeb BIS. Toreiz bija virkne nozarē strādājošo, kas nesaprata, kam tas viss ir vajadzīgs, sākotnēji sistēmā bija daudz nepilnību, bet šodien diez vai kāds varēs teikt, ka tas viss nav vajadzīgs. Tāda valsts kā Vācija apskauž mūs, jo daudzu gadu garumā tai neizdodas izveidot šādu sistēmu.
Otra aktuālā lieta ir būvniecības informācijas modelēšanas (BIM) sistēma, kas ietver ne tikai projektēšanu, bet arī būvniecības uzraudzību, apsaimniekošanu, bez kuras šodien uzņēmējs nevar iztikt, jo tā tiek pieprasīta visur, it sevišķi strādājot ārvalstīs.
Latvijā ir vēl citas sistēmas būvniecībā, kuras tiek izmantotas būvniecības procesā, piemēram darba laika uzskaites sistēma (EDLUS). Lai nodrošinātu ilgtspējīgu darbu mūsu nozares uzņēmēji, ir izstrādājuši vēl daudzas citas informatīvās sistēmas, kas tiek papildinātas un pilnveidotas.
Kāds ir Jūsu redzējums par nozares attīstību nākotnē?
Ja braucot cauri kādai valstij, redzat daudzus strādājošus celtņus, tas droši var liecināt par valsts ekonomikas augšupeju. Būvniecība ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas to apliecina. Ja būvniecība valstī nenotiek, tas arī nozīmē, ka tajā ekonomiskā izaugsme ir apstājusies.
Protams, ka ir vairāki faktori, kas būtiski ietekmē nozares attīstību.
Pirmkārt, tā šodien ir kara darbība Eiropā, kas izsauc zināmu nedrošību par nākotni, nevēlēšanos investēt, kas attiecas gan uz būvniekiem, gan mums – ražotājiem. Otrkārt, tiek meklēti ceļi, lai pārorientētos energoresursu jomā, jo tie vairumā gadījumu tika iegūti no Krievijas, bet tikko šis ceļš tika slēgts, bija strauji jāmeklē citi risinājumi. Būvmateriālu ražošana ir ļoti energoietilpīga ražošana, jo materiālu ieguve un pārstrāde prasa lielu energoresursu patēriņu. Šai sakarā asociācijas lielie un vidējie uzņēmumi veido savus saules parkus, ar ko kaut daļēji nodrošina savas enerģijas vajadzības.
Vēl viens būtisks moments – mēs esam arī materiālietilpīgi, jo ēkas tiek ražotas no lieliem materiālu apjomiem. Jāsaprot, ka agri vai vēlu būves nolietojas un tās ir jānojauc. Ja šodien nedomāsim, ko darīt ar materiāliem, kas paliek pēc būves nojaukšanas , ja neiemācīsimies tos pārstrādāt, ieaugsim atkritumos, kas mazinās perspektīvas kaut ko tālāk darīt. Pie šī jautājuma ļoti intensīvi strādājam. Sākam ar betonu un dzelzsbetona pārstrādi un izmantošanu ražošanā, bet ir problēma, ka izmaksas pārstrādātam materiālam ir lielākas, nekā tad, ja izgatavojam jaunas konstrukcijas no jauniem materiāliem. Pārstrādājot atkritumus, ir grūti nodrošināt arī pastāvīgu kvalitāti, kas mainās piemaisījumu ietekmē. Domājam arī par to, lai atgūtu neizmantotos materiālus no patērētāja, lai tos pārstrādātu un izmantotu atkārtoti.
Visā visumā pats esmu pozitīvi noskaņots, attīstība nozarē turpināsies un būvniecība noteikti augs, kaut arī pašlaik jūtama zināma būvniecības izaugsmes krīze mūsu kaimiņvalstīs: Skandināvijā, Vācijā, tagad arī Lielbritānijā, kas brīžiem uzdzen pesimismu, jo būvmateriālu ražotāji 70% no saražotā eksportē, tas nevar neietekmēt nozari.
“Līdz šim mēs esam apzinājuši iespējamās mākslīgā intelekta pielietojuma jomas savā darbā, kā arī tā priekšrocības un riskus, un noteikuši, kādi ir nepieciešamie tā izmantošanas noteikumi.”
“Jūs nevarat atteikties (no MI). Neatkarīgi no tā, vai jūs pats izmantojat mākslīgo intelektu vai nē, tas maina mūsu profesionālās jomas un darba tirgu,” savos uzskatos dalās Kristīne Bauere-Grečeniga, Zalcburgas BIBER Bildungsberatung rīkotājdirektore un karjeras konsultante.
Avots: epale.ec.europa.eu
Informācija par vienu no projektā pieejamajiem kursiem
Etsy.com e-komercijas platformas pamatkurss pārdošanai internetā
PASNIEDZĒJA:
Edīte Klīdzēja
APMĀCĪBU KURSA SATURS:
• Etsy produkta idejas novērtēšana un atrašana;
• Etsy e-veikala palaišanas principi;
• digitālie rīki auditorijas piesaistei Etsy veikalam;
• citi interneta pelnīšanas kanāli uzņēmējdarbības paplašināšanai.
LATVIJAS LOGU UN DURVJU RAŽOTĀJU ASOCIĀCIJA
Piedāvā apmācību projektu
“Būvindustrijas un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts”
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/003
Projekta īstenošana līdz 2026.gada 30.jūnijam
Pieteikšanās jaunām apmācībām projektā ir atvērta visu projekta norises laiku.
Lūdzam pieteikties, sūtot informācijas pieprasījumu uz e-pastu apmacibas@lldra.lv