Būvindustrijas un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/003
Maijā uzsākta pieteikšanās energoefektivitātes aizdevumam ar kapitāla atlaidi
Maijā ALTUM uzsāka pieņemt pieteikumus projektu atlases nākamajā, 6. kārtā, Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda programmā energoefektivitātei, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju ieviešanai un elektroauto iegādei. Atbalsta programma ir pieejama mikro, maziem, vidējiem un lieliem komersantiem, kuru darbības nozare nav lauksaimniecības produktu primārā ražošana, zivsaimniecība, tabakas izstrādājumu ražošana, azartspēles vai transports.
Programma šogad ievērojami paplašināta, nosakot, ka atbalstu var saņemt arī vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības komersanti, kā arī, ka elektroauto var iegādāties visu programmai atbilstošo nozaru uzņēmumi. Pieteikumu iesniegšana atvērtajā kārtā paredzēta līdz 4.jūnijam. Kopējais pieejamais finansējums 6. kārtas projektiem ir 22 miljoni eiro, no kuriem 5.38 miljoni eiro paredzēti energoefektivitātes paaugstināšanai, 15 miljoni eiro atjaunojamo energoresursu tehnoloģijām, bet 1.66 miljoni eiro bezemisiju transportlīdzekļiem.
Lai informētu uzņēmējus un visus interesentus par iespējām piesaistīt atbalstu energoefektivitātei, atjaunojamo energoresursu ieviešanai un elektrotroauto iegādei, Ekonomikas ministrija un ALTUM šā gada 23. maijā aicināja uzņēmējus piedalīties vebinārā, tā laikā eksperti informēja par saules paneļu uzstādīšanas kārtību un to, kas jāņem vērā, gatavojot energoaudita novērtējumu.
Avots: https://www.altum.lv
Apmācības ir pamatu pamats, jo izglītība, tehnoloģijas, visa industrija mainās
Intervijā piedalās:
Mārtiņš Draudiņš
Latvijas Būvinženieru savienība
LBS konsultants
Tehniskais direktors
Kāda ir Jūsu pieredze būvniecības industrijā?
Šobrīd pārstāvu LBS konsultants, tā ir simtprocentīga Latvijas Būvinženieru savienības meitas struktūra, kura nodarbojas ar būvspeciālistu izglītošanu, kursu pasniegšanu. Esam arī komercstruktūra, kas nodarbojas ar būvju un projektu ekspertīzēm, ar tehniskajām apsekošanām, ar dažādu pakalpojumu sniegšanu, kas saistās ar būvniecību. Mums ir pieejami aptuveni piecsimt sertificēti speciālisti, kuri zem mūsu – LBS konsultanta – karoga veic šos pakalpojumus, kuri nepieciešami pasūtītājam.
Kāpēc būvindustrijas uzņēmumiem ir svarīgi pastāvīgi mācīties?
Tas ir pamatu pamats! Pats esmu pabeidzis institūtu 1987.gadā un, ja es nebūtu tālāk neko apguvis, mācījies, pilnveidojies, tad es būtu palicis tajā pašā līmenī. Izglītība, tehnoloģijas, industrija mainās, ienāk daudz dažādu modernu lietu, kuras ir jāapgūst un jāpielieto praktiski atkarībā no katra uzņēmuma darbības specifikas. Apmācības ir vitāli nepieciešamas! Būvinženieru savienībā ir arī sertifikācija, kas tiek ik pa laikam pārskatīta. Neskatoties uz to, ka šobrīd sertifikāti tiek izsniegti bez termiņa, notiek praktiskās pieredzes kontrolpārbaudes. Pateicoties mūžizglītībai, būvinženieris ir labprātīgi ‘spiests’ pastāvīgi mācīties. Ja viņš ir sertificēts un grib būt līmenī, lai tiešām izprastu nozari un spētu sekot līdzi visām lietām, tam ir vajadzīga apmācība.
Kādas kompetences ir svarīgākās vadības līmenī būvniecības industrijā?
Tā kā pats esmu tehniskais direktors, saprotu, ka ļoti svarīga ir komunikācija; šo uzsvēra arī Deils Kārnegī*, jo ir jāzina, kas ir nepieciešams pasūtītājam, turklāt tas jāspēj formulēt, jābūt profesionālim augstākajā līmenī, jāseko līdzi aktuālajam. Citiem vārdiem, savā jomā ir jābūt tam, kas pats mācās, kas spēj apmācīt citus, izmantojot sev pieejamos resursus pareizi. Tātad, ja ir pasūtījums, tad izvēlamies labākos speciālistus, kas ir specializējušies konkrētajā jomā. Piemēram, ja jumti tek vai pamati sēžas, tad katrā no šīm jomām ir savs profesionālis, kas zina vairāk nekā citi. Tādējādi tiek iegūts labākais rezultāts. Secinām, ka vadības līmenī ārkārtīgi svarīga ir komunikācija.
Kā informācijas tehnoloģijas (IT) ienāk būvniecības industrijā un kāpēc ir svarīgi tās apgūt?
Zināms, ka kādreiz strādājām tikai ar papīra projektiem, tad šobrīd tas viss ir digitāli. Ir Būvniecības informācijas sistēma, kurā tie glabājas, tādēļ, pirmkārt, ir jāspēj tajā orientēties. Otrkārt, arī projekti šobrīd jau tiek izstrādāti BIM vidē (Būvniecības informācijas modelēšana), kas, protams, vēl ir attīstības līmenī, bet jau ir vairāki projekti, kas, izejot no šīm sistēmām, ir novadīti. Ja tu neproti apgūt, tu nevari lietot, līdzīgi tas ir ar alfabētu, proti, ja mēs to neiemācāmies, mēs nevaram lasīt. Tāpat – ar interneta vidi, tā ir jāapgūst, un, to pielietojot, pastāvīgi mācāmies.
Kāds ir Jūsu redzējums par industrijas attīstību nākotnē?
Teikšu tā, visa būvniecība ir cikliska! Pāris gadu laikā ļoti strauji ir apbūvētas teritorijas, kurās iepriekš bijis tukšums. Ir lielie projekti, piemēram, Rail Baltic, Ķekavas apvedceļš, kas virzās un attīstās. Taču, salīdzinot ar kaimiņiem, mums ir vēl, kur tiekties. Kopumā digitalizācijas virzība aicina saprast, ka ir jāiet laikam līdzi, kas paredz to, ka apgūstam un ejam citā līmenī, un attīstāmies. Es skatos uz to pozitīvi, citādi jau nemaz nevar. Ir vārds, kam seko darbība, tādēļ paredzams, ka attīstība un procesi notiks. Tie, kas vada šobrīd lielos projektus, jau ir zināmā līmenī, jau ir ar pieredzi. Patīkami redzēt, ka Ogrē izbūvētā skola un bibliotēka pierāda to, ka ‘know how’ lietas tiek ieviestas un darbojas.
Informācija par vienu no projektā pieejamajiem kursiem
Dizaina prasmes biznesā: No pamatiem līdz spējai radīt efektīvas reklāmas, prezentācijas un citus vizuālos risinājumus
PASNIEDZĒJA:
Patrīcija Patmalniece
APMĀCĪBU KURSA SATURS:
• Kā ātri un efektīvi izveidot vizuālo bāzi un vadlīnijas ar Canva
• Zīmola vai produkta vizuālā tēla izveide ar AI un citu digitālo rīku palīdzību
• Individuālu un efektīvu reklāmas materiālu izveide Canva priekš Facebook, Instagram vai mājaslapas
• Kā izveidot vizuāli pievilcīgu prezentāciju Canvā un citos rīkos
• Tava produkta stāsta izveide, izmantojot ChatGPT un citus rīkus
• Klienta mājaslapas pieredzes ceļš (UX), tā izveidošana ar Miro
• Lietotāja mijiedarbība ar mājaslapu (UI), vienkāršas mājaslapas dizaina izveide
• Zīmola grāmata (Brandbook), tā pielietošana un sakārtošana
• Dizaina rokasgrāmata uzņēmējiem un vadītājiem
LATVIJAS LOGU UN DURVJU RAŽOTĀJU ASOCIĀCIJA
Piedāvā apmācību projektu
“Būvindustrijas un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts”
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/003
Projekta īstenošana līdz 2026.gada 30.jūnijam
Pieteikšanās jaunām apmācībām projektā ir atvērta visu projekta norises laiku.
Lūdzam pieteikties, sūtot informācijas pieprasījumu uz e-pastu apmacibas@lldra.lv