Būvindustrijas un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/003
Būvniecības nozares uzņēmumu sadarbības iespējas starp Kanādu un Latviju
Šā gada 2.–5. jūlijā Toronto, Kanādā norisinājās tirdzniecības misija, kurai Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) aicināja pieteikties Latvijas uzņēmumus un organizācijas, kas specializējas modulārās, koka karkasa un atjaunojamo būvniecības materiālu ražošanā, kā arī uzņēmumus, kuru risinājumi palīdz nodrošināt pāreju no fosilā uz bio kurināmo.
Tirdzniecības misijas mērķis bija apspriest kopējos izaicinājumus un sadarbības iespējas starp Kanādu un Latviju, lai mazinātu atkarību no fosilās degvielas un dalītos pieredzē, progresos un izredzēs ilgtspējīgu dzīvojamo mājokļu attīstībā.
Pasākuma pirmajā dienā Toronto tika organizēta tikšanās ar LIAA pārstāvniecības vadītāju Ilzi Lācgalvi. Tāpat bija iespēja dibināt kontaktus ar Kanādas nozares uzņēmumu un tirdzniecības veicināšanas asociācijām, kā arī individuālas tikšanās atbilstoši uzņēmumu interesēm, un piedalīties pirmajā Latvijas un Kanādas Biznesa Forumā Toronto, apgūstot zināšanas par aktuālo nozarē globālā līmenī.
Tirdzniecības misiju organizēja LIAA, uzņēmums tajā varēja piedalīties gan par maksu, gan saņemot atbalstu. Lai saņemtu atbalstu, uzņēmumam bija jākvalificējas atbalsta kritērijiem. LIAA mērķis ir palīdzēt augt uzņēmumiem, sākot no labas un perspektīvas idejas līdz pat pasaules līmeņa atpazīstamībai eksporta tirgos.
Avots: www.liaa.gov.lv
Apmācības būvniecības procesā iesaistītajiem veicina konkurētspēju darba tirgū un profesionālajā jomā
Intervijā piedalās:
Sanita Rubene
FABRUM SIA
Būvuzraugs
Kāda ir Jūsu pieredze būvindustrijā?
Man ir 17 gadu ilga pieredze būvindustrijā ļoti dažādās lomās. Savu karjeru es uzsāku kā būvuzrauga palīgs, šobrīd esmu jau patstāvīgs, sertificēts būvuzraugs un būveksperts. Paralēli šai jomai esmu turpinājusi darbu augstākās izglītības jomā, turpinu strādāt Rīgas Tehniskajā universitātē par docentu un pētnieku, kā arī esmu viesdocents Rīgas Celtniecības koledžā. Savas praksē iegūtās zināšanas un pieredzi es cenšos pārnest uz jaunās paaudzes inženieru profesijas apmācību procesu, lai teoriju padarītu saistošāku un interesantāku jaunajiem, topošajiem inženieriem ar ieskatu no praktiskās būvniecības puses.
Pārstāvu uzņēmumu FABRUM SIA, kas dibināts 2009.gadā, tas nodarbojas ar inženierkonsultācijām, būvuzraudzību un ekspertīzi. Uzņēmumā esmu projektu vadītāja, būvuzraugs, būveksperts. Nodarbojos gan ar inženierkonsultāciju pakalpojumu sniegšanu, gan ar investoru interešu pārstāvniecību būvniecības procesa gaitā, gan ar būvju un ēku būvuzraudzību, gan ar atsevišķu inženiertehnisko tīklu būvuzraudzību, kā arī veicu ēku būvekspertīzes.
Kāpēc būvindustrijas uzņēmumiem ir svarīgi pastāvīgi mācīties?
Tāpat, kā jebkurā citā profesionālajā jomā un dzīvē kopumā, nekas nestāv uz vietas. Parādās gan jaunas tehnoloģijas būvdarbu izpildē un ražošanā, gan jauni materiāli, gan būvizstrādājumi, gan arī jaunas prasības pret darbu izpildi, kontroli, darbu izpildes pierādīšanu un citām jomām. Visiem būvniecības procesā iesaistītajiem nemitīgi ir sevi jāattīsta, jāapgūst viss jaunākais, kas ir saistīts ar nozares attīstību, lai būtu konkurētspējīgi ikdienas darba tirgū un profesionālajā jomā. Apstājoties savā attīstībā, mēs paliekam pagātnē.
Kādas kompetences ir svarīgākās vadības līmenī?
Manuprāt, vadības līmenī svarīgākā kompetence ir spēja sadzirdēt, saredzēt un ieraudzīt laukumu kopumā. Ja nav šī laukuma pārredzamības principa, tad, koncentrējoties uz sīkām problēmām vai ļoti šauru mērķi, var palaist garām daudz lielākas problēmas vai apstāties savā attīstībā, virzīties nepareizā virzienā, kas finālā rada degradāciju vairāk nekā attīstību.
Kā informācijas tehnoloģijas ienāk industrijā un kāpēc ir svarīgi tās apgūt?
Informācijas tehnoloģijas nu jau ir kļuvušas par neatņemamu dzīves sastāvdaļu jebkurā sfērā, būvniecības industrija, protams, nav izņēmums. Būvniecības sfēra pēdējo 10 gadu laikā ir piedzīvojusi neaprakstāmu lēcienu digitalizācijas un tehnoloģiskās attīstības virzienā. Šobrīd jau četrus gadus strādājam digitālā būvniecības dokumentēšanas sistēmā BIS, kas ir vienota datu vide visai Latvijas būvniecības sistēmai. Tajā centralizēti pildām būvdarbu žurnālu, ko kādreiz ar roku rakstījām klades formātā, tajā tiek reģistrēti ikdienā veiktie darbi, kontrolējošo institūciju piezīmes, norādījumi, kā arī valsts un pašvaldību institūciju iesaiste būvniecības procesā notiek caur šo digitālo vidi.
Kāds ir Jūsu redzējums par industrijas attīstību nākotnē?
Ja skatāmies nākotnē, tad zinām, ka būvniecības informācijas modelēšana (BIM) no nākamā gada valsts un pašvaldības finansētajos objektos jau būs obligāta prasība. BIM uzskatāms jau par nākamo attīstības līmeni informācijas tehnoloģiju iesaistē būvniecības procesos. Secinām, ka IT būs būvniecības procesā, to iesaiste kļūs arvien lielāka un svarīgāka. Lai speciālisti būtu spējīgi pildīt savu darbu, funkcionēt šajā paplašinātajā vidē būvniecības procesā, viņiem ir nemitīgi jāmācās un jāapgūst jaunas programmatūras pielietošana, gan arī jāmaina savs domāšanas veids un uztvere kopējās informācijas apzināšanas sfērā, jo paliekot pagātnē, domājot 2D papīra formātā, būs grūti adaptēties darbam ar jaunajām būvniecības tehnoloģijām.
Informācija par vienu no projektā pieejamajiem kursiem
Digitālie rīki personīgajai produktivitātei. Kā nenonākt līdz izdegšanai
PASNIEDZĒJI:
Ainārs Bemberis, Baiba Drēgere-Vaivode
APMĀCĪBU KURSA SATURS:
• Digitālie rīki piezīmju veikšanai un uzdevumu fiksēšanai
• Digitālā kalendāra plānošana (Trident metode, bloku izveide) un pielāgošana savai ikdienai
• Online Kanban tāfeles personīgo un komandas projektu un uzdevumu plānošanai
• Lietotnes personīgās efektivitātes uzlabošanai
• Tehnoloģiju loma personīgās produktivitātes uzlabošanā
LATVIJAS LOGU UN DURVJU RAŽOTĀJU ASOCIĀCIJA
Piedāvā apmācību projektu
“Būvindustrijas un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts”
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/003
Projekta īstenošana līdz 2026.gada 30.jūnijam
Pieteikšanās jaunām apmācībām projektā ir atvērta visu projekta norises laiku.
Lūdzam pieteikties, sūtot informācijas pieprasījumu uz e-pastu apmacibas@lldra.lv