Būvindustrijas un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/003
Jūlijā stājušies spēkā apjomīgi grozījumi Enerģētikas likumā
Šā gada 15. jūlijā stājušies spēkā apjomīgi Enerģētikas likuma grozījumi, kas veicina atjaunojamo energoresursu izmantošanu, kā arī piešķir pašvaldībām tiesības noteikt konkrētus siltumapgādes veidus savā administratīvajā teritorijā, ievērojot efektīvas siltumapgādes un aukstumapgādes sistēmas kritērijus. Grozījumi attiecas galvenokārt uz energoapgādes komersantiem, atjaunīgo energoresursu ražotājiem un pašvaldībām, kā arī zinātniskajām institūcijām.
Turpmāk šis likums reglamentēs ne tikai enerģētiku kā tautsaimniecības nozari, kas aptver energoresursu iegūšanu un izmantošanu dažāda veida enerģijas ražošanai, enerģijas pārveidi, iegādi, uzglabāšanu, pārvadi, sadali, tirdzniecību un izmantošanu, bet arī pētījumus enerģētikas jomā par sabiedrības interesēm atbilstošu nozares attīstību.
Likuma mērķis ir veicināt ilgtspējīgas, modernas, konkurētspējīgas un sabiedrības interesēm atbilstošas enerģētikas attīstību Latvijā, pētījumus enerģētikas jomā un sadarbību tādos pētījumos, kuri sniedz ieguldījumu jaunu tehnoloģiju un risinājumu, kā arī lietotājorientētu produktu radīšanā un pakalpojumu attīstīšanā.
Likums reglamentēs Latvijas kopējo un detalizēto atjaunīgās enerģijas datu aprēķinu veikšanas kārtību un rīcību ar atjaunīgās enerģijas saistību pārsniegumu, kā arī noteiks komercdarbības atbalsta piešķiršanas pamatprincipus atjaunīgās enerģijas jomā.
Avots: lvportals.lv
Digitālās attīstības ceļa karte uzņēmumu izaugsmei digitalizācijas jomā
Intervijā piedalās:
Līga Ignate
EDIC Latvijas Digitālā Akseleratora
Rīgas kontaktpunkta vadītāja
Kas ir Digitālās attīstības ceļa karte?
Digitālās attīstības jeb transformācijas ceļa karte ir dokuments, ko mēs izsniedzam uzņēmumiem, kuri piesakās atbalsta programmām, lai iegūtu finansējumu vai apmācības programmas ietvaros, vai piesakās mūsu pakalpojumiem, kas ietver tehnoloģiskās konsultācijas, izvērtēšanu, prototipēšanu. Šajā dokumentā tiek attēlots uzņēmuma digitālais briedums, kādā digitālā brieduma stadijā tas atrodas, mūsu ieteikumi par veicamajām aktivitātēm, prasmju apgūšanu, uzņēmumu darbinieku izglītošanu, kā arī vēlamais rezultāts, kas ir uzlabots ieteikto aktivitāšu ietvaros, kā ir augusi transformācija digitālās attīstības ceļa kartes kontekstā.
Kāda informācija tiek iekļauta Digitālās attīstības ceļa kartē?
Brieduma testam ir divas daļas. Ir Eiropas Komisijas izveidotā sadaļa, kas ietver jautājumus pa segmentiem. Šis tests iekļauj jautājumus, kādas tehnoloģijas tiek izmantotas. Ir B daļa, kas ietver mūsu pašu veidotus jautājumus, kuru rezultātā mēs noskaidrojam uzņēmuma iepriekšējo pieredzi, eksporta potenciālu, komandas kompetences, mācību vajadzību, kādās jomās būtu jāmācās, kādu rezultātu tas dos. Tā būtībā ir tāda aprakstošā anketa, kuru uzņēmums aizpilda un sniedz papildu informāciju par sevi. Tad abu daļu rezultāti tiek likti kopā un no tā veidojas Digitālās attīstības ceļa karte.
Kādas iespējas Digitālās attīstības ceļa karte sniedz Latvijas Logu un durvju asociācijas uzņēmumiem?
Būvniecības un ražošanas nozarē ļoti nozīmīgas ir projektēšanas un projektu vadības digitālās prasmes. Jau tiek ieviestas dažādas programmas, kas ļauj sekot līdz ražošanas procesiem, darbam ar klientu pārvaldības sistēmām, darbu plānošanas ķēdēm. Redzam, ka Latvijas uzņēmumi pie tā strādā, meklē veidus, kā apgūt papildu prasmes, kā to visu ieviest, kā īstenot un nodrošināt projektu vadību. Tas ir ļoti svarīgi, lai varētu konkurēt Eiropas tirgos un strādāt pasaules līmenī, ne tikai Latvijā.
Kā notiek uzņēmumu vērtēšana?
Uzņēmumu vērtēšana iekļauj administratīvos kritērijus. Mēs pārbaudām, vai uzņēmumam nav nodokļu parādu, kas uz pārbaudes brīdi nedrīkst pārsniegt 150 EUR. Mēs izgūstam informāciju sodu reģistros, uzzinām, vai uzņēmumam un tā saistītajām personām nav bijušas kādas sodāmības, kas ir kontekstā ar nelegālo nodarbinātību, nodokļu nemaksāšanu utml.
Ja ar to viss ir kārtībā, trešais punkts, ko pārbaudām, ir de minimis pieejamība, tas ir valsts atbalsts uzņēmumiem ar iespēju 3 gadu periodā saņemt finansējumu 300 000 EUR apmērā; tā ir Eiropā pieejama programma. Uzņēmumiem, kuri izmanto dažādus Eiropas programmu ietvaros pieejamos pakalpojumus, šis de minimis tērējas ātrāk, bet ir uzņēmumi, kas šīs iespējas vispār neizmanto. Ja uzņēmumam ir de minimis atlikums, mēs tos varam izmantot mūsu pakalpojumu nodrošināšanā.
Vēl mēs pārbaudām DNSH jeb apņemšanās nenodarīt videi nopietnu kaitējumu. Piemēram, atkritumu pārstrādes uzņēmumos, kas paredz risku videi, mēs pārbaudām un apliecinām, ka projekts, ko uzņēmums saņems ar mūsu atbalstu, videi nekā nekaitēs.
Ja visu šo pārbaužu rezultātā netiek konstatētas kādas neatbilstības, tad mēs lemjam par atbalsta piešķiršanu, un pirmie pakalpojumi, kas tiek veikti, ir brieduma tests un ceļa karte. Kad tiek pretendēts uz jau nākamajiem pakalpojumiem, tad seko jauna punktu vērtēšanas kārta, kas pēc būtības ir kvalitatīvie kritēriji, pēc kuriem mēs redzam un vērtējam uzņēmuma iepriekšējo pieredzi, tā kompetences, produktu eksporta potenciālu, ja uzņēmums vēlas izstrādāt vai ieviest kādu digitālo risinājumu. Vērtējums ir no 0 līdz 10 un minimālais punktu skaits, kas jāiegūst, ir 35, lai kvalificētos atbalsta saņemšanai. Jāteic, ka to savākt ir gana viegli; līdz šim nav bijuši uzņēmumi, kas nekvalificējas, jo pēc būtības, šis pakalpojums jau ir paredzēts, lai sniegtu iespējas uzņēmumiem kaut ko digitalizēt.
Kas jāņem vērā, saņemot valsts atbalstu?
Valsts atbalsts de minimis tiek reģistrēts Finanšu ministrijas sistēmā. Pašam uzņēmumam ir iespēja ieiet EDS jeb elektroniskās deklarēšanas sistēmā, kur ir pieejama de minimis veidlapa. Mēs parasti nosūtām uzņēmumiem veidlapu, kurā ir iespējams apskatīties, kā to iesniegt. Kā jau es minēju, katram uzņēmumam ir pieejami 300 000 EUR 3 gadu periodā. Ja uzņēmums nav izmantojis visu de minimis, tad mēs paši sistēmā to piešķiram. Tā ir vienkārša lieta, par ko uzņēmumam nav jāuztraucas, jo veidlapas iesniegšana ir dažu minūšu jautājums.
Kāda ir mācību loma uzņēmumu attīstībā?
Mācību loma uzņēmumu attīstībā ir ļoti būtiska, jo svarīgi ir ne tikai nosūtīt darbiniekus uz apmācībām, bet gan izvēlēties mērķētas apmācības. Mēs iesakām un spējam nodrošināt uzņēmumiem analīzi no malas par to, ko uzņēmuma darbiniekiem vajadzētu mācīties. Piemēram, var teikt, ka trūkst zināšanas par Excel, taču, vai derēs jebkuri Excel kursi – visticamāk, ka nē, jo katram uzņēmumam ir vajadzīgas specifiskas prasmes un zināšanas. Tādēļ arī ir svarīgi izvēlēties mērķētas mācības, kuru rezultātā darbinieks iegūs zināšanas, kuras patiešām izmantos darba gaitā. Ja šis process ir bijis pareizs, tad tā ir iespēja uzņēmumam augt, jo nepietiek ar zinošu vadību, ja darbinieki savā jomā nav profesionāli. Zināšanas un prasmes darbinieku līmenī ir ļoti svarīgas!
Informācija par vienu no projektā pieejamajiem kursiem
Integrētas vadības kvalitātes sistēmas digitālie instrumenti
PASNIEDZĒJS:
Jānis Baltačs
APMĀCĪBU KURSA SATURS:
• Organizācijas vadības kvalitātes sistēmas iekšējā audita plāna un pilnveidojumu reģistra izveide digitālā formā,
• Neatbilstību un pilnveidojumu reģistra veidošana,
• Saistošo standartu prasību integrēšana pilnveidojumu reģistrā,
• Iekšējā audita plāna digitāls risinājums un sasaiste ar pilnveidojumu reģistru,
• Analītisko funkciju iestrāde iekšējā audita plānā un pilnveidojumu reģistrā
LATVIJAS LOGU UN DURVJU RAŽOTĀJU ASOCIĀCIJA
Piedāvā apmācību projektu
“Būvindustrijas un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts”
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/003
Projekta īstenošana līdz 2026.gada 30.jūnijam
Pieteikšanās jaunām apmācībām projektā ir atvērta visu projekta norises laiku.
Lūdzam pieteikties, sūtot informācijas pieprasījumu uz e-pastu apmacibas@lldra.lv